top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

2021’de en çok hangi sektörler çalışan aradı?

Pandemi ile birlikte iş yapış şekillerimiz kadar ihtiyaç duyulan iş gücünde de büyük değişimler yaşandı. Özellikle evlerimize kapandığımız süreçte büyük bir ivme kazanan e-ticaretin günlük yaşantımızın bir parçası haline dönüşmesinin doğal bir sonucu olarak lojistik sektörünün her bir pozisyonunda önemli ihtiyaçlar doğdu. Öte yandan yapay zekanın kazandığı ivme ile birlikte de yazılım sektöründe büyük bir istihdam alanı göze çarpıyor Eleman.net’in verileri incelendiğinde… Peki, 2021 yılında en çok aranan iş pozisyonları, çalışan bulmakta sıkıntı çeken sektörler, istihdam artışında patlama yaşayan iş alanları nelerdi? Yanıtlar Eleman.net‘ten geliyor…


İş ilanı sayılarında artış

Eleman.net’in 2021 yılı verilerine göre ilan sayıları önceki yıla oranla yüzde 30 artarken, başvuru sayılarında ise yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüş bulunuyor. Pandemi nedeni ile iş gücüne katılımda bir azalma söz konusu olmasına rağmen, yılın son çeyreğinde ekonomide yaşanan gelişmeler ve pandeminin etkilerinin azalması, iş gücüne katılımda ve iş başvurularında artış yaşandı. 2022’de iş başvurularındaki artışın devam edeceği tahmin ediliyor.


Lojistik alanındaki pozisyonlarda önemli ihtiyaç oluştu

2021 yılı verilerine göre en çok aranan pozisyonlar satış temsilcisi/danışmanı, kurye, motorlu kurye, depo elemanı, üretim elemanı, güvenlik görevlisi ve muhasebe elemanı oldu. Pandemi koşullarının sonucu olarak lojistik alanındaki pozisyonlarda önemli bir ihtiyaç oluştu. Kurye, depo elemanı, şoför, forklift operatörü gibi pozisyonlar için verilen ilan sayılarında önemli bir artış olurken, e-ticaret, online yemek ve market siparişi alanındaki talebin ve girişimlerin de artması ile motorlu kurye ihtiyacında patlama yaşandı.


Şirketler hangi pozisyonlar için çalışan bulmakta sıkıntı yaşanıyor?

Firmaların eleman bulmakta sıkıntı yaşadığı pozisyonlardan bazıları şu şekilde:

  • Kurye/Motorlu Kurye

  • CNC Operatörü

  • Makine Operatörü

  • Yazılım Uzmanı

  • Grafiker-Web Tasarım Uzmanı

  • Yabancı Dil Çağrı Merkezi Elemanı

  • Depo Personeli

  • Şoför

  • Argon Kaynakçısı


“Lojistik ve tedarik zincirinde yaşanan istihdam artışı 2022’de de devam edecek”

Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, Eleman.net’in iş dünyasına, çalışanlara ve iş arayanlara özel açıkladığı verilere ek olarak şu bilgileri de sundu: “Pandemi ile birlikte lojistik ve tedarik zinciri sektöründe yaşanan istihdam artışının 2022’de de devam edeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl ayrıca üretim, gıda, restoran, e-ticaret, sağlık, bilişim ve enerji sektörlerindeki ilan sayıları dolayısıyla işe alımlarda bir artış bekliyoruz. Pandemi döneminde ilan sayılarında düşüş görülen ve önceki yıllarda en fazla istihdam sağlayan sektörlerden olan hizmet sektöründe ise pandeminin etkilerinin azalmasıyla işe alımlarda artış bekliyoruz.”

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page