top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

Ekonomik belirsizlige karsı dijital pazarlamanın avantajları

Dijital pazarlama bugün, firmaların zorlu süreçlere ve sektörlerindeki degisikliklere daha kolay uyum saglamasına yardımcı oluyor. Öyle ki bu sayede ekonomi de, pandemi gibi kriz dönemlerinin ardından hızlıca toparlanıyor. Ekonomik belirsizlik zamanlarında, diger her seyden önce pazarlama bütçelerinin kesilmesi oldukça muhtemel. Çünkü firma yöneticileri, bir durgunluk sırasında “para kazanmak için para harcamanın” çok da mantıklı olmayabilecegini düsünebilir. Öncelikle bu, oldukça yüzeysel ve tam da dogru olmayan bir düsünme biçimi. Henry Ford’un, “Para kazanmak için reklam yapmayı bırakan bir adam, zamandan tasarruf etmek için saati durduran bir adama benzer,” seklindeki ünlü iddiası, kriz zamanlarında pazarlama kampanyalarını desteklemenin ne kadar hayati olabilecegini anlatan en güzel örneklerden biri. COVID-19 salgını da benzer biçimde, hayatta kalmak için dogru dijital pazarlamanın en önemli unsurlardan biri oldugu bir süreç. Bu zorlu zamanlarda basarılı olma olasılıgı en yüksek olan kuruluşlar, bu zamanı ilerlemek için kullanan, SEO’larını rafine eden ve aynı zamanda çok kanallı pazarlamaya yatırım yapan kuruluslar oluyor… Marka bilinirligini ve itibarını artırmanın faydaları Bir durgunlugun hem isletme sahipleri hem de tüketiciler için en rahatsız edici yönlerinden biri, çevremizdeki dünyada tutarlılıgın olmamasıdır. Bununla birlikte, hızla degisen bir ekonomik iklim karşısında, tüketicilerin çevrelerindeki kurulusların kendilerine olan asinalıgını takdir ettiklerini belirtmekte fayda var.

Dünyanın en güvenilir markalarından bazıları, özellikle pandemi dönemi boyunca, tüm dünyadaki tüketicilere normallik duygusu saglamak için sosyal medya kampanyaları olusturdu. Bu kampanyaların arkasındaki mesajlar her zaman özellikle pandemi ile ilgili degildi, birçok sirket evden çalısma deneyimiyle alakalı fikirler üretmenin yanı sıra küresel bir birliktelik duygusuna yaslandı. Diger bir deyişle, bu dönemde pandemiyle birlikte gelen ve pek çoklarımızın deneyimledigi tüm o farklı durumlar farklı firmalar tarafından birden fazla kez ele alındı. Çogu tüketici evde tecrit edildiginden ve rahatlık için telefonlarına döndügünden, bu mesajlar güçlü bir etki yarattı. Ayrıca, ekonomik belirsizlik zamanlarını, markanızı daha da geliştirmek ve marka bilinirligini artırmak için bir fırsat olarak da kullanabilirsiniz; böylece kuruluşunuz, ekonomi toparlanmaya baslar baslamaz, hatta daha erken bir zamanda yeniden hızlı bir sekilde etkinlik göstermeye baslayabilir. Dijital pazarlama ile gelismek ve yeni ekonomiye hazırlanmak Birçogumuz için COVID-19 salgını is yapmak için inkar edilemez derecede kötü oldu. Uluslararası ticaret geçen yılın büyük bölümünde neredeyse imkansız hale geldi ve dünya genelindeki is kıtlıgı tüketici harcamalarını sınırladı. Bununla birlikte, 2020’deki yasamıs oldugumuz kargasa, 2007’den 2009’a kadar süren küresel krizle karsılastırıldıgında, çok daha kısa vadeli olumsuz etkilere sahip. Normallesme sürecine geçtigimiz andan itibaren küresel ekonomi daha önce hiç görmedigimiz bir oranda geri düzelmeye basladı.

Dijital pazarlama, yeni ekonomide avantaj saglıyor. Peki, dünya çapında bir endüstri kapanmasından neden bu kadar çabuk kurtulduk? Elbette burada cevap öngörülebilir bir sekilde dijitallesme oluyor. Modern isletmelerin artan uyarlanabilirligi, tüm modern endüstrilerin gelisiminde önemli bir oyuncu olan dijitallesme ile sektörler durgunluk dönemlerinde ilerleyebilecekleri yeni yollar bulabiliyor. Kendilerine sunulan dijital kaynakları ve kanalları kullanan isletmelerin sayısının artmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki kuruluslar is modellerini uyarlamayı, dijital süreçleri benimsemeyi ve müsterilerine yeni ve gelismis bir sekilde hitap etmeyi basardılar. Bu yeni dijital kanalların gelistirilmesi ve tutarlı kullanımı artık dünya çapındaki sektör pratiklerini yeniden şekillendirmeye başladı. Pandemi sırasında gelisimlerine öncelik veren sektörler, “yeni ekonomi”ye – yani işletmelerin çok

kanallı, yüksek düzeyde dijitallestirilmis ve dolayısıyla uyarlanabilir olmasını gerektiren ekonomiye – avantajlı bir baslangıç yaptı. Müsteriyi elde tutmak için e-posta pazarlamasının kullanımı Ekonomik belirsizlik zamanlarında yapmak isteyeceginiz son sey, geçmiste hizmet verdiginiz tüketici veya müsterileri ihmal etmektir. Çünkü bu zaman, potansiyel müsterilere ulasmanın zamanı oldugu kadar, önceden var olan müsteri tabanınızla da baglantı kurmanın zamanıdır. Ister inanın ister inanmayın, burada emrinizde olan en güçlü araçlardan biri aslında bildik mütevazı e-posta pazarlama kampanyasıdır. Bu çalkantılı zamanlarda hala buralarda oldugunuzu bilmelerini saglamak için, posta listenize kaydolan veya yakın zamanda sizden ürün veya hizmet satın alan müsterilere özel e-postalar gönderebilirsiniz. Mesajlarınız güncelse ve sürdürülebilirlik gibi dünya için önemli olan konulara da yer veriyorsa, ayrıntılara gösterilen bu özenin müsterilerinizden olumlu yanıtlar alma olasılıgı yüksektir. Haliyle, bu da kurulusunuzun daha yüksek bir dönüsüm oranı yasamasını saglayabilir. E-posta pazarlama kampanyaları genellikle büyük bir bütçe gerektirmediginden, bu dönüşümler ekonomik gerileme dönemlerinde kârınıza iki kat degerli katkı saglayabilir. Modern is dünyası dijitallesmeyi deneyimlemeye devam ederken, kurulusunuzun dijital varlıgını gelistirmenin ve iyilestirmenin önemi artık küçümsenemez. Dijital pazarlamaya yatırım yapmak, kurulusunuzun yalnızca ekonomik belirsizlik karsısında degil, aynı zamanda sektörünüzdeki hızlı degisiklikler karsısında da iyi bir konumda olmasını saglayacaktır. Özünde, dijital pazarlamaya yapılan bir yatırım, sirketinizin uzun ömürlülügüne yapılan bir yatırımdır.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page