top of page
Ara
 • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

Haziran Ayı Normallesme Tedbirleri Genelgesi

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum saglıgı ve kamu düzeni açısından olusturdugu riski yönetme ve hastalıgın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; salgının genel seyrinin ve Salık Bakanlıgı ile Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerilerinin degerlendirilmesi sonucunda Cumhurbaskanlıgı Kabinesinde alınan kararlar dogrultusunda belirlenmektedir.

Bu çerçevede gerek 14 Nisan 2021 tarihinden bu yana sırasıyla uygulan kısmi kapanma, tam kapanma ve kademeli normallesme tedbirleri ile birlikte sosyal izolasyonun artırılması; gerekse aziz milletimizin tedbirlere uyum noktasındaki sagduyulu ve fedakârca yaklaşımı sonucunda günlük vaka, hasta ve agır hasta sayılarında ciddi bir düsüs yasandıgı kamuoyunun malumudur.

Öte yandan hep birlikte elde edilen bu başarının sürdürülmesi, salgının yayılımının kontrol altında tutulması ve ivmelenen asılama faaliyetleri ile birlikte kalıcı normallesmenin saglanması için salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek önümüzdeki dönemde de önemini korumaktadır.

Bu dogrultuda salgının seyrinde yasanan gelismeler ile Saglık Bakanlıgı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri, Sayın Cumhurbaskanımızın baskanlıgında toplanan 31 Mayıs 2021 tarihli Cumhurbaskanlıgı Kabinesinde ele alınarak; Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normallesme sürecinin ikinci etabı kapsamında asagıdaki tedbirlerin 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’ten itibaren hayata geçirilmesi gerektigi degerlendirilmistir.

1. SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Kademeli normallesme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarsamba, Persembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den baslayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak sekilde sokaga çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokaga çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, saglık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliginin saglanması amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kisiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokaga çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildigi sekilde muafiyet nedeni ve buna baglı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokaga çıkma kısıtlamasından muaf tutulan is yeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kisiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-Devlet platformunda yeralan Içisleri Bakanlıgı e-Basvuru sistemi üzerinden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eslesme hatası, muafiyet kapsamındaki bir is yerinde görev yapmasına ragmen alt isverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erisim hatası gibi durumlarda örnegi bahse konu genelge ekinde yer alan ve isveren ile çalısanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalısma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

1.2- Tam gün sokaga çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemisçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaslarımız zorunlu ihtiyaçlarının karsılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak sartıyla (engelli vatandaslarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemisçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

1.3- Sokaga çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldıgı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı is yerleri ile bu is yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satısı için)açık olacaktır. Vatandaslarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karsılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak sartıyla (engelli vatandaslarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı is yerlerine ait ekmek dagıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satıs yapılmayacaktır.

1.4- Yabancılara yönelik sokaga çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma basvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dısında ülkemizde bulunan yabancılar sokaga çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.5- Kendi ihtiyaçlarını karsılayamayacak durumda olan ileri yas gruplarındaki veya agır hastalıgı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları, VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karsılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

1.6- Ası hakkını kullanarak iki doz ası olmus olan 65 yas ve üzeri vatandaslarımız ile 18 yas altı gençler ve çocuklarımızla ilgili olarak, herkes için uygulanan sokaga çıkma kısıtlamasının dısında ayrıca bir sokaga çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Ası hakkı bulunmasına ragmen ası olmayan 65 yas ve üzeri vatandaşlarımız pazar günleri dısındaki diger günlerde sadece 10.00 - 14.00 saatleri arasında sokaga çıkabilecekler; pazar günleri ise tam gün sokaga çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

1.7- Sokaga çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadıgına bakılmaksızın 65 yas ve üzeri vatandaslarımız ile 18 yas altı gençler ve çocuklarımız sehir içi toplu ulasım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmus vb.) kullanamayacaklardır.

Bu hükümden, Milli Egitim Bakanlıgı'nın yüz yüze egitim ve ögretim yapmasını uygun gördügü ögrenciler istisna tutulacaktır.

2. ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLAMASI

Kademeli normallesme döneminin ikinci etabında; sadece sokaga çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde sehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanacak olup sokasa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde sehirler arası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecektir.

2.1- sehirler arası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

- Sokaga çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaslarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu tasıma vasıtalarıyla yapacakları sehirler arası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, sehirler arası seyahat edecegini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır. Bu durumdaki kisilerin sehirler arası toplu tasıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkıs-varıs saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokaga çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

- Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kurulusu tarafından görevlendirilmis olan kamu görevlilerinin (müfettis, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları sehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmeleri kaydıyla izin verilecektir.

- Kendisi veya esinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardesinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil islemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki içisleri Bakanlıgına ait e-Basvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları basvurular (yanında akraba konumundaki 9 kisiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin islemleri kapsamında basvuru yapacak vatandaslarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Saglık Bakanlıgı ile saglanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Sokaga çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaslarımızın özel araçlarıyla sehirler arası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak asagıda belirtilen zorunlu hallerin varlıgı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek; e-devlet üzerinden Içisleri Bakanlıgına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde olusturulan Seyahat Izin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat Izin Belgesi verilen kisiler, seyahat süreleri boyunca sokaga çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;

 • Tedavi oldugu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmıs doktor randevusu/kontrolü olan,

 • Kendisi veya esinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardesine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

 • Bulundugu sehre son 5 gün içerisinde gelmis olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldigini yolculuk bileti, geldigi araç plakası, seyahatini gösteren baskaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

 • ÖSYM tarafından ilan edilen sınavlar ile merkezi düzeyde planlanan sınavlara katılacak olanlar,

 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerlesim yerlerine dönmek isteyen,

 • Özel veya kamudan günlü sözlesmeye davet yazısı olan,

 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

kişilerin zorunlu hali bulundugu kabul edilecektir.

3. İŞ YERLERİNİN FAALİYETLERİ

3.1- Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

 • Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde belirtilen tüm kurallara uyulması, masalar arasında her yönden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması,

 • Aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müsteri kabul edilmemesi,

kaydıyla,

 • Pazartesi, Salı, Çarsamba, Persembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında masada servis, gel-al ve paket servis, 21.00 - 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis,

 • Pazar günleri ise 07.00 - 24.00 saatleri arasında sadece paket servis, seklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

3.2- 14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmis durumda olan;

 • Sinema salonları,

 • Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

 • İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

 • Halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları,

 • Lunaparklar ve tematik parkları,

Faaliyet alanında bulunan is yerleri;

 • Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde her bir is kolu/faaliyet alanı için ayrı ayrı belirlenen kurallara eksiksiz uyulması,

 • Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocagı gibi yerlerde herhangi bir sekilde oyun (kagıt-okey, tavla dahil) oynanmaması, aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müsteri kabul edilmemesi,

 • Sinema salonlarında % 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk bos) sınırına uyulması,

kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren (Pazar günleri hariç) 07.00 - 21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Öte yandan kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi is yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmesine devam edilecektir.

3.3- Yukarıda sayılan is yerleri dısında kalan perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro ve ofisler vb. is yerleri ile AVM’ler;

 • Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde içerisinde bulundugu is kolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla (Pazar günleri hariç) 07.00 - 21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

3.4- Zincir marketler basta olmak üzere çesitli is yerleri tarafından açılıs veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının olusturdugu yogunlugun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek sekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

3.5- Tam gün sokaga çıkma kısıtlaması uygulanacak olan Pazar günlerinde; marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dıgında elektronik esya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satısına izin verilmeyecektir.

3.6- Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazar yerleri (Pazar günleri hariç) 07.00 - 20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

3.7- Online market ve yemek siparis firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00 - 24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis seklinde çalısabileceklerdir.

4. EĞİTİM - ÖĞRETİM FAALİYETLERİ

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kresler ve anaokulları kademeli normallesmenin ikinci etabında da faaliyetlerine devam edecek olup diger tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Egitim Bakanlıgı'nca kamuoyuna duyuruldugu sekilde uygulama sürdürülecektir.

5. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ

Cumhurbaskanlıgının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaskanlıgı Idari Isler Baskanlıgının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı dogrultusunda, kamu kurum ve kuruluslarında uygulanmakta olan 10.00 - 16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüsümlü gibi esnek çalısma usulünün uygulanmasına kademeli normallesme döneminin ikinci etabında da devam edilecektir.

6. TOPLANTI / ETKİNLİKLER İLE NİKAHLAR / DÜĞÜNLER VE ZİYARETLER

6.1- Dönemsel açıdan zorunluluk tasıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kurulusları, sendikalar, kamu kurumu niteligindeki meslek kurulusları ve bunların üst kurulusları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları genis katılımlı her türlü etkinlikleri 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurulları ise; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kisi bası asgari 4 m², kapalı alanlarda kisi bası asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla yapılabilecektir.

15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kurulusları, sendikalar, kamu kurumu niteligindeki meslek kurulusları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil genis katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kisi bası asgari 4 m², kapalı alanlarda kisi bası asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla izin verilecektir.

6.2- Nikah törenleri ile nikah merasimi seklindeki dügünler;

- Açık alanlarda;

 • Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde nikah törenleri ve dügünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,

 • Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması,

 • Yiyecek-içecek ikramının yapılmaması,

 • Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak;

 • Kisi bası asgari 6 m² alan bırakılması,

 • Azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir.

 • Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve dügünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kisi basına en az 6 m² alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır.

 • Nisan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.

6.3- Huzurevi, yaslı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlere bu yerlerde kalan her kisi için haftada en fazla bir ziyaret olacak sekilde izin verilecektir.

7. TOPLU ULAŞIM TEDBİRLERİ

7.1- Sehirler arası faaliyet gösteren toplu tasıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu tasıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma sekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 bos) sekilde olacaktır.

Otobüs, tren vb. sehirler arası toplu tasıma araçlarında kapasite sınırlamasının tespiti sırasında aynı adreste ikamet eden ve aynı çekirdek aileden (es, anne-baba, kardes) olan kisiler, hesaplamaya dahil edilmeyecek ve yan yana seyahat etmelerine izin verilecektir.

Ayrıca 2+1 koltuk düzenindeki sehirler arası toplu tasıma yapan otobüslerde her iki cam kenarındaki koltuklara yolcu kabul edilebilecek olup (ortadaki koltuklar bos bırakılacaktır), yolcu tasıma kapasitesi buna göre belirlenecektir.

7.2- Sehir içi toplu ulasım araçları (minibüs, midibüs vb.) ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen esaslar çerçevesinde % 50 kapasite sınırlamasına ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabileceklerdir.

8. KONAKLAMA TESİSLERİNE DAİR TEDBİRLER

8.1- Sehirler arası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerlesim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müsterilerle sınırlı olacak sekilde); aynı masada aynı anda açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müsteri kabul edilmemek kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

8.2- Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eglence merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda müsteri kabul edilmeyecektir.

8.3- Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eglence seklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yogunlasmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecektir.

8.4- Sokaga çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmis olmak kaydıyla) vatandaslarımız açısından sokaga çıkma ve/veya sehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet saglayacak olup bu amaçla seyahat edecek vatandaslarımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

8.5- 30.09.2020 tarih ve 16007 sayılı ile 28.11.2020 tarih ve 19986 sayılı Genelgelerimiz dogrultusunda konaklama tesislerinin denetimleri etkin sekilde sürdürülecek, sahte rezervasyon basta olmak üzere her türlü kötüye kullanımın önüne geçilecektir.

9. GENEL ESASLAR

9.1- Valilik ve Kaymakamlıklarca; Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde her bir is kolu/faaliyet alanına iliskin ayrı ayrı olarak belirlenmis olan koronavirüs salgınıyla mücadele amaçlı tedbir, usul ve esasların ilgili is yeri yetkilileri ve çalısanlarına hatırlatılmasına dair bilgilendirme faaliyetlerine agırlık verilecektir.

9.2- Gerek Bakanlıgımız Genelgeleri gerekse Saglık Bakanlıgı Salgın Yönetimi ve Çalısma Rehberinde belirlenen tedbir, usul ve esaslar çerçevesinde, Vali ve Kaymakamlarımızın koordinesinde kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde kapasite ile katılım gösterdigi (diger kurum ve kurulusların personeli/görevlileri ile takviye edilmis sekilde) yogunlastırılmıs denetimler gerçeklestirilecektir.

9.3- Yürütülecek her türlü denetim faaliyetinde is yeri sahipleri/çalısanları ile vatandaslarımızı kurallara uymaya/sorumlu davranmaya nezaketle davet eden rehberlik edici bir yaklasım sergilenecek olup, kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suistimal edici tutum ve davranıslarla karsılasılması halinde ise gerekli idari/adli islem tesisinden imtina edilmeyecektir.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page