top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

İSTANBUL - Petroleum Fuarı, enerji krizi gölgesinde sektörü bir araya getirdi

İstanbul (Rûdaw) – Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle enerji ve akar yakıt fiyatlarında dünya çapında kriz yaşanırken, Petroleum Istanbul 2022 Fuarı, sektörün aktörlerini aynı platformda buluşturdu.

Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ, Ekipman, İstasyon Market Ürünleri ve Teknoloji Fuarı Petroleum Istanbul 2022, 31 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Fuar kapsamında 3 günde düzenlenen 6 panelle sektördeki gelişmeler ele alındı.

Rûdaw’a konuşan Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Sekreteri Tuluğ İlem Yeşilbağ, enerji ve akar yakıt fiyatlarında yaşanan artışın nedenlerinden bahsetti.

Yeşilbağ, “Hem dünyadaki hem de ülkemizdeki ekonomik gündemden dolayı bu artışlar oluyor. Dünyada bir savaş gündemi var biliyorsunuz, brend petrol fiyatı yükseliyor. Beklentimiz ve görüşümüz o yönde. Dünyada savaş gündeminin sona ermesi ile birlikte daha makul olması gereken bir sevyeye doğru ineceğini düşünüyoruz” dedi.

Tuluğ İlem Yeşilbağ, akar yakıt fiyatları arttığında petrol istasyonlarının zararının da artığını belirterek, sektörün ihtiyaçlarının artması ile de akar yakıtın daha büyük bir sermayeyi farz kıldığını anlattı.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş enerji fiyatlarını etkilerken bir yandan da sektör ilerleme ve gelecek için alternatifler aramanın peşinde. Mevcut teknoloji fosil yakıt için mücadele etse de dünya beraberinde bioenerjinin nakli için de çaba sarf ediyor. Dünyanın başlıca ülkeleri ve büyük şirketleri, çevre ve doğa temizliği için yeni enerji yollarına büyük önem veriyor.

Profilo Teknologiya Firması Müdürü Ergin Atay, “Buna kaynak ayırmak için her ülkenin durumu müsait olmayabilir. Ama zaman içerisinde, malum karbon salımı bütün dünya için büyük bir tehlike, bütün gelişmiş ülkelerin desteği çalışma yürütülüyor. Türkiye olarak bu konuda bir çok ülkeden daha iyi aşamadayız. Özellikle rüzgar enerjisi, güneş enerjisinden faydalanma konusunda oldukça ileride bir mesafedeyiz ama daha çok kattetmemiz gereken mesafe var.

Pandemi koşulları ve önlemleri altında düzenlenen Petroleum Istanbul 2022, binlerce ziyaretçisi ve ilgili tüm paydaşlarının katılımıyla, yine sektörün en önemli buluşma platformlarından biri oldu. Dünyanın 10 ülkesinden yaklaşık 300 firma fa Fuara katıldı.

0 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page