top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

MAKTEK Avrasya Fuarı ziyaretçilerini bekliyor

Makine sektörünün bölgedeki en büyük buluşmasına ev sahipliği yapan MAKTEK Avrasya Fuarı kapılarını açtı. Fuar, 1 Ekim’e kadar makine sektörünün bölgedeki en büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak.

Tüyap Fuarcılık tarafından Takım Tezgahları Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makine İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliğiyle başarıyla düzenlenen MAKTEK Avrasya Fuarı, dün Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Bin firma ve firma temsilciğinin 14 salonda 120 bin metrekarelik alanda ürünlerini 6 gün boyunca sergileyeceği fuara 105 ülkeden 70 bin civarında ziyaretçi bekleniyor.

Bu yıl uluslararası unvanı alan fuarın, açılış törenine MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, TİM Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu ve Altay Bölgesi Hükümet Başkan Yardımcısı Aleksandr Klimin de katıldı.

“FUAR 2,5 MİLYAR DOLARLIK KATMA DEĞER YARATIYOR”

Fuarla ilgili açıklamalar yapan Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “En son 2018 yılında yapmıştık araya pandemi girdi. 4 yıllık aradan sonra MAKTEK ziyarete açıldı. Yakın coğrafyanın alanındaki en büyük fuarı, farklı sektörlere 2,5 milyar dolarlık katma değer yaratıyor. Burada teknoloji şovu yapılıyor. Fuara 30’un üzerinde ülkeden bin firma katılıyor. İlk saatlerden itibaren fuardaki makineler satılıyor. Türkiye önemli bir üretim üssü, ihracat merkezi haline geldi. İşte bu fuarda üretimin her safhasını görüyoruz. İhracat yaptığımız her sektörde ihtiyaç duyduğumuz makineleri üreten makineler burada sergileniyor. Fuarda, takım tezgahları alanında dünyanın ve Türkiye’nin en önemli markaları yerini aldı. Katılımcılara sektördeki yenilikleri gösteriyorlar. MAKTEK Avrasya Fuarı marka haline geldi. Fuar, 1 Ekim’e kadar devam edecek, firmalar birebir görüşme yapıyor. İçeride 2 milyar liranın üzerinde makine sergileniyor, bin 200 adet takım tezgahı var. Zaten bunların satılacağını öngörüyoruz. Fuar bitince 6 ay kadar da etkileşimi, görüşmeleri devam ediyor. Bu fuar üretimin ve ihracatın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

FUAR 6 GÜN BOYUNCA ZİYARET EDİLEBİLECEK

Fuarın ilk günü, Open Design Endüstriyel Tasarım Yarışmasına sahne olurken ziyaretçiler 6 gün boyunca sanal gerçeklik deneyimi sunan MAKTEKVERSE evrenini keşfetme imkanı bulacak.
Fuarın ilk gününe damga vuran isimlerden biri Çağla Şıkel ve robot dansı oldu. Şıkel, Türkiye talaşlı imalat sanayisinde faaliyet gösteren bir fuar katılımcısı tarafından senkronize edilen 4 robotla ‘teknoloji dansı’ yaptı.
Takım tezgahları, metal - sac işleme makineleri, tutucular - kesici takımlar, kalite kontrol - ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojilerine odaklanan fuar, 1 Ekim’e kadar İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.
0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page