top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

BİR İLK! SANAL SAHALAR İLE MAYIN VE EYP TESPİTİ


Farklı çözümleriyle bizleri karsılayan Mesan, mayın dedektörleri ve kıyafetlerine ek olarak dedektör egitim sistemlerine de ev sahipligi yapıyor. Mesan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.S’nin Genel Müdürü Mustafa Ünlü, "Sirketin bünyesinde metal mayın dedektörleri ve dedektör egitim sistemleri var. Bunlara ilave olarak yardımcı sistemler kapsamında mayıncı kıyafetleri de sunuyoruz.’’ dedi.


14

2020 yılından bu yana iki farklı ülkeye ihracat yapan Mesan, ilerleyen dönemde sistemin daha fazla ülke tarafından tercih edilecegini öngörüyor. Zira bu sistemlere olan talep de her geçen gün artıyor.


15

KULLANIMI ÇOK KOLAY

Ünlü, sözlerine MEPAK ile devam ediyor: "MEPAK, adı verilen dedektör operasyonel birlikler için yapıldı ve tamamen katlanabilir bir dedektör. Kullanımı çok kolay. Bizim ordu ihtiyaçları neyse ara yüzü de ona göre tasarlandı.


16

Sistem hızlı bir sekilde kullanıma hazır hale geliyor. Sahada kolayca ayarlandıgı için kullanıcının hedefi kolaylıkla bulması saglanıyor. Kendi kendini sahaya hemen adapte edebiliyor. Su anda Jandarma Genel Komutanlıgı'nda 400 adet sistemimiz kullanılıyor."

1

7

2019 yılının sonunda biten bu ürünün 2020 yılında Savunma Sanayi Baskanlıgı ile sözlesmesi imzalandı ve Jandarma tarafından aktif olarak kullanılıyor. İlk kez IDEF 2019’da prototipi sergilenen bu ürün seri üretimle beraber ilk kez IDEF 2021 fuarında sergilenmeye baslandı.


18

MAYIN TARAMA FAALIYETI YAPAN BIRLIKLER IÇIN TASARLANDI

Seri üretim halinden cıkmıs haliyle yine bizleri ilk kez IDEF 2021’de karsılayan bu ürün, insani tarama faaliyeti yapan birlikler tarafından tercih edilen bir model olması bekleniyor. Ünlü, "MEMAR’ın operasyon süresi çok daha uzun, 10 saat kadar. Ergonomisi daha yüksek. Operasyonel olan birlikler ve operasyon olmayan birlikler arasında temel farklılıklar bunlar."19

Özellikle MEPAK hafif ve katlanabilir yapısıyla operasyonel birliklere yönelik tasarlanmıs durumda. Bu mayın sistemleri o kadar hassas ki kalemin ucu kadar olan mayın içindeki metali kısa sürede tespit edebiliyor. MEMAR iki parçadan olusuyor. Arama aparatının degistirilmesiyle zorlu alanlara da giris yapabilen bu cihaz, acil olmayan durumlarda zamanın kısıtlı olmadıgı durumlarda uzun tarama yapmak için gelistirildi.20

Hem MEMAR hem de MEPAK IDEF 2021’de seri üretimde ilk kez görücüye çıkmasıyla dikkat çekiyor. Öte yandan MERGEN PARKUR adı verilen sanal gerçeklik tabanlı dedektör egitim simülasyon sistemi de MESAN imzalı olarak bizleri karsıladı. Cihaz, VR baslık ile mayın arama islemini sanal olarak sunuyor. Böylelikle tehlikeli göreve baslamadan önce onu ‘simüle etmis’ oluyor. Bu cihaz yabancı katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ile karsılandı.
21

Bu sistem sayesinde, mayın ve el yapımı patlayıcı hedefinin tespiti, seçilebilir sanal parkurlar, seçilebilir sanal mayın ve el yapımı patlayıcı tehditleri, sesli, görsel ve titresimli dedektör uyarıları, anlık egitim takibi, taranmıs ve taranmamıs alanların gösterimi, egitim sonu detay raporlama yapılabiliyor.


5 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page