top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFavori Reklam

Facebook'un 533 milyon kullanıcısının verisi tehlikede

Bir otomasyon botu tarafından çalınan verilerde kullanıcıların, Facebook ID'si adı, soyadı, konumu, dogum günü, bio'su ve e-posta adresi yer alıyor.

533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri ve telefon numaraları düşük seviye hackerların yer aldıgı bir forumda yayınlandı. Bu tarz veriler genellikle dark web'de ücret karsılıgında satılıyor. Ancak forumda verilerin ücretsiz olarak yayınlanması dikkat çekti.

Bu kapsamda 106 farklı ülkeden Facebook kullanıcılarının verilerine erisilmis durumda. Verilerin 32 milyonu ABD'deki kullanıcılara, 11 milyonu Birlesik Krallık'taki kullanıcılara, 6 milyonu ise Hindistan'daki kullanıcılara ait.

Kullanıcıların, Facebook IDlerinin yanı sıra, adı, soyadı, konumu, dogum günü, bio'su ve e-posta adresleri hackerların eline geçti. Bazı verilerde e-posta adresinin bulunmadıgını da ekleyelim.

Hackerlar bu kisilerin bilgilerini kullanarak, tehlikeli islemlerde izlerini kapatmayı düşünüyor olabilir. Ya da kullanıcılar kimlik dolandırıcılıgının hedefi haline gelebilir.

Bu devasa veri ihlali, ilk olarak Hundson Rock firmasının CTO'su Alon Gal tarafından ocak ayında fark edildi. O dönemde verilerin yayınladıgı hacker forumunda bir kişi, belli bir fiyat karşılığında yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgisini çalabilen otomasyon botundan bahsetti.

Bu arada söz konusu verilerin bir kaç yıl önceye ait oldugu belirtiliyor. Zira Facebook'un Motherboard'a yaptıgı açıklamaya göre, botun sagladıgı veriler, 2019'da kapatılan bir açık ile ilgili.

Bu tarz botların Telegram'daki bazı gruplar üzerinden tanıtıldıgını da belirtelim. Bu verileri çalan bot, Facebook kullanıcılarının telefon numarasını ele geçirmek üzere tasarlandı. Bot üzerinden bir kullanıcının Facebook ID'sini girerek, telefon numarasına erişebiliyorsunuz. İsterseniz tam tersini yapmanız da mümkün.

Botun elde ettigi verilerin bir kısmı gizli sekilde görüntüleniyor. Eger bota ödeme yaparak kredi satın alırsagız, telefon numarasının tamamını görebiliyorsunuz. Tek bir kredi 20 dolardan baslarken, fiyatlar 10 bin kredi için 5 bin dolara kadar ulasabiliyor.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page